פריזאית אמיתית לא מגלה את המשקל שלה, לא משתפת במחיר המגפיים שלה ובוודאי שלא חושפת את הטעויות שלה בצרפתית. ולכן לא אגלה לכם שהשנה חזרתי ללמוד צרפתית. פעם בשבוע, אני וקשיי הסובז'ונקטיף שלי, יימ"ש, ועוד עשרה תלמידים אחרים. אלא מה, או אממה, או או לה לה, הפעם בשבוע הזאת היתה באמבטיה. או בל'אמבטיה.

הל'אמבטיה היא מסוג המקומות שנולדו כבר כמוסד ולא רק משום שבכיתת הלימוד יש אמבטיה של ממש. במקרה המסויים הזה, האמבטיה היא מוסד אנטי ממסדי וחתרני להתפרע ובה בעת ידוע בחוגים הנכונים בעיר וסובל ממנות עודפות של מקצועיות וטוב טעם. כזו היא האמבטיה: רבת מעלות ופירכות, ואת האשמה יש לתלות במלך האמבטיה.

אריאל אולמרט, מתרגם ומורה לצרפתית, מארח מדי ערב קבוצה אחרת של תריסר תלמידים. ימי השבוע מחולקים אצלו לפי רמות השליטה בשפה, אבל השיעור הוא רק התירוץ לצאת מהבית בשעות המכריעות מבלי לגלות לאיש שמדובר במסיבת קוקטייל פריזאית, שרק במקרה מתרחשת לה  בקו הגבול שבין נוה צדק לשוק. אריאל הוא המארח המושלם. לא, הוא לא מגיש פטיפורים מופשרים מ-Picard, תודה לאל, אלא כדורי שוקולד ותותים בעונתם ואיזה תה לענה**, אבל הוא מנהל שלוש שעות ותריסר תלמידים בחדות של טייס קרב, חן קוקטי תבונה וידע של איש האקדמי פרנסז ובעיקר בהומור, שמעביר את שלוש השעות האלה מהר מדי*** ובעיקר מקצר את המרחק בין שארל דה גול ובין נתב"ג.

והקהל? אני אחסוך את הניים דרופינג, כי זה לא העניין (נו, טוב. חלק קטן ממנו). די אם נאמר שכבר בערב הראשון גיליתי היכן מתכנסים קוראי "פריזאית". ולמעשה, מתברר, תלמידי האמבטיה היו יכולים להיות כותבי "פריזאית" לולא היו עסוקים מדי באריזות לקראת הנסיעה הבאה לפריז. קולנועניות, שחקנית, צ'לן מחונן, שפית, מורות בדימוס, עיתונאיות, רקדנית אחת לפחות, יועצת ארגונית אחת ומנתחת מוח – זאת לא התחלה של בדיחה, זאת התחלה של שיעור בל'אמבטיה. המשכו כרוך בשיחות על ענייני דיומא בצרפתית מהבלוק המתובלת במילים נרדפות מימי הביניים, ניתוח ספרותי של עלונים פוליטיים שחולקו ביציאה מאיזה מטרו, סרטים של לואי מאל, שירים של אדית פיאף ושל שארל טרנה, ואיכשהו כל שיעור מסתיים באיזו אנחה קולקטיבית ומצועפת של נוסטלגיה, לפריז, למה שהיה ולמה שלא וכולנו יושבים, חבורת גולים בארצם, ומתגעגעים למשהו.

אלא שהאמבטיה אינה מסתפקת בהתבשמות בימי הזוהר ולא קופאת על שמריה, ובסמסטר הבא מובטח שולחן חגיגי חדש, מסך להקרנת סרטי המקור ותחרות כשרונות צעירים שתזכה את המנצח בכרטיס טיסה לפריז ובתהילת עולם, כמובן.

לא נרשמתי לסמסטר הבא. יש גבול כמה אני יכולה לחמוק באופן ממוסד מהמקלחות וארוחת הערב של ימי רביעי (שזאת רק דרכי לומר: תחרות כשרונות צעירים? מול הכשרונות הצעירים האלה?!, כפי שתזכיר לי בתי: Michouchou, Poule Mouillée). אבל אריאל העניק לי laisser passer, מה שאומר, שגם הפעם, אם אצליח להביא את עצמי להוועץ במלתחתי ולשים עלי משהו קטן, ללבוש מחדש את הצרפתית שלי, לעלות על אופניי ולדווש לדרום העיר, בתקווה שגם כשאצא מהשיעור עדיין יהיו שם האופניים אבל יותם ואני שוב נלך בסוף את כל הדרך על רוטשילד ברגל, מתגעגעים אל אמא בסטיליה, ואם, אם יתקיימו כל התנאים האלה, אולי גם אני אבליח לי באמבטיה פה ושם. אבל בלי נדר. פריזאית אמיתית לא מבטיחה דבר, ובוודאי שלא נתפסת במילה.

כל הדרכים מובילות לאמבטיה. סיפורם של גרשון ושמרית

* טוב, בכל זאת, בלי איזה פףףף אי אפשר:

** אז לא לענה. ביגוניה. או פטוניה.

*** השעתיים הראשונות עוברות מהר מדי. באחרונה, בין תשע לעשר, חומקות להן כל הפרעות הקשב והריכוז שהיו ארוזות היטב, מערבלות את הדיון האינטילגנטי שמעל השולחן ומתבלות אותו ברוטב חמוץ-מתוק-חריף. ((סליחה, אריאל)).

**** אריאל: ambatia.fr@gmail.com, 052-3696555. לחיצה על התמונה של גרשון ושמרית תפתח את הסינרומן השלם ואת הפרטים המלאים (תאריכים, מחירים) של סמסטר האביב של האמבטיה.

 

שתפו

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. מקסים, ראיתי פעמיים וקראתי עם
  חיוך שמח בבוקר . קשה לעיין עם הסמרטפון והתמונה לא נפתחת.
  נפלא, יום שמח

 2. גם אני, אמא של, ממליצה בחום על האמבטיה, וכמובן – כנרת, נהנית לקרוא אותך גם על פריז וגם על תל אביב:)

 3. נראה שווה ואף מדליק. לפני כמה חודשים בדקתי את השגרירות ונראה לי משמים ונוקשה. זה נראה ההפך הגמור. שלחתי מייל כבר אמש.
  מקווה שהקשר הכמעט וירטואלי שלי (בעיקר דרך "פריזאית") לפריז יספיק לדרישות הקבלה. תודה על ההמלצה!

 4. כנרת את נהדרת!
  מאד מאד נהנית לקרא כל פוסט שלך
  דש לאיש עם הקוקו.

 5. גם אני מעוניינת ללמוד צרפתית

 6. הי אריאל

  אשמח שוב לקבל פרטים על הקורס הבא
  שיפתח…
  תודה, שבוע טוב

  עודד

 7. עודד, ביקשתי מאריאל לחזור אליך בעניין.

 8. הי כנרת אשמח לדעת איך מגיעים לאותו אריאל אולמרט קסום. מתה ללמוד ולא מחזיקה בפייסבוק מתוך עקרונותנעלים.
  אנא סייעי לי. אפרת

התגובות נעולות.

סגירת תפריט