אני הוא. Musée de la Chasse et de la Nature

מוזיאון הציד והטבע מלא פוחלצים ורובים ובזמן כתיבת שורות אלה מוצגת בו תערוכה של צילומים של מלכודות גיאומטריות במיוחד. אפילו ג'וקים אני לא אוהבת לצוד (מסיבות אנוכיות, אינני יכולה לעטות איצטלה של קדושה במקרה הזה), כך שמעולם לא חשבתי שיש לי סיבה טובה לבקר במקום הזה. ביג מיסטייק, היוג'.

Musée de la Chasse et de la Nature הוא מאלף ומרתק, ואחרי הביקור שם, גם שתי מילות התואר הללו נטענות בחזרה במשמעותן המקורית.

 

מנוחת הלוחם. Musée de la Chasse et de la Nature

באחוזה עירונית מפוארת ויפה, ותוך שימוש באוצרות חכמה, יצירתית ולעתים גם משעשעת, מצליח מוזיאון הציד והטבע לאחוז בכמה קטבים של ההוויה הקיומית, לקרב אותם זה לזה, לבלבל ולערבב את היוצרות. אולמות התצוגה מוקדשים, על פי רוב, לחיות, ומספקים עיון מעמיק בחיה שלה הם מוקדשים. וכך, למשל, בחדר המוקדש לזאב, דרים בכפיפה אחת  פוחלצים וכלי הציד ששימשו ללכידתם, וגם ציורי שמן מהמאה ה-17 אודות החיה הזאת או מסעות הציד שנערכו לכבודה, וגם זאב ממולא, כלומר בובה פרוותית וחביקה, שמוצגת עכשיו בתוך צנצנת פורמלין.

לכמה מהחיות מוקדשת מין שידת למידה, ארמואר נניח, מרובת מגירות וידיות למשוך בהן. בתחתיתה נמצא פוחלץ חמוד של החיה המדוברת, שפן, שועל או זאב. אם גוחנים לעבר העיניות, אפשר לראות את הטבע כפי שהוא נראה מעיניה של החיה האמורה. ואז מבינים שמותר, תופסים אומץ ומתחילים למשוך בידיות.

 

שידת הלימוד. זאת מוקדשת לארנבים. Musée de la Chasse et de la Nature

 

מגירה ראשונה: משל של לפונטיין על ארנבים. Musée C&N

במגירה השניה היה שיר על ארנבים (שאיכשהו חמק ממצלמתי).

 

ובמגירה השלישית: קקי של ארנבים (של הזאב היה יותר דרמטי).

וכך זה ממשיך: פוחלצים מתחת לציור תקרה בן זמננו אבל בסגנון אפעס פרימיטיבי, שלא הושלם, ופתאום אחד הפוחלצים פוצה את פיו ומנסה לומר לנו משהו. מכונית, אולי מיני מיינור, סלחו לי כי לא רק בארנבים אינני מבינה אלא גם בדגמים של מכוניות עתיקות, שהושארה לצד הכביש בוודאי אחרי תאונה קלה בליל הוללות, והצמחיה השתלטה עליה לחלוטין, וכל היצירה הזאת יחד – מכונית וטבע וסיפור שלא נכתב על ליל הוללות איטלקי ועל כל השנים שחלפו מאז אותו לילה – נחפרה והובאה כמו שהיא למוזיאון, מוצגת בינות לציורי השמן המדוקדקים.

וכך ממשיך לו המוזיאון לטלטל את אורחיו בין הפרימיטיבי והחייתי לשיאים של תירבות ואנינות, וכמו שהבטחתי משקשק ביניהם היטב: הרובים בעלי הקתות החרותית הם תכשיטי הרג יפהפיים; פסל, או שמא מיצב, עכשיו כשגם נוסף לו סאונד, של ציפורים מתקבצות על שולחן, זורק אותך לרגע פסטורלי עירוני או לסצנה מסרט אימה, מה שתרצה.

 

אח, הגרסוניירים של פעם. Musée de la Chasse et de la Nature
השטיח המעופף. Musée de la Chasse et de la Nature
קתות של רובים. תכשיטים. Musée de la Chasse et de la Nature
אחת החצרות הפנימיות. Musée de la Chasse et de la Nature
היצ'קוק?. Musée de la Chasse et de la Nature

 

ויש גם סאונד. Musée de la Chasse et de la Nature

 

השומרים במוזיאון, במקום לצוד אותך ואת ניסיונותיך העלובים לצלם בסתר, לוקחים אותך ביד ומראים לך מוצגים שנדמה להם שהחמצת, ומציעים לך לצלם, אם מתחשק לך. עוד היפוך של היוצרות.

כאן אין לקטות. Musée de la Chasse et de la Nature
Musée de la Chasse et de la Nature
62, rue des Archives 75003
Metro: Rambuteau
http://www.chassenature.org
שתפו

לפוסט הזה יש 6 תגובות

  1. בדיוק המוזיאון בשבילך, מוזיאון הזווית האישית היחודית, אחד במאי שמח לפריז-eat.

  2. תודה, אלכס. גם אתם תיהנו בו מאוד.

    עכשיו באים, דובי דב? אני רואה בתמונות היפות שלכם שהייתי צריכה לבקר במוזיאון לאמנות מודרנית במקום להשחית את הזמן על הטריאנלה בפאלה דה טוקיו.

  3. כשביקרנו שם היה תור ארוך בטוקיו אז ויתרנו.

  4. למרות שאני שונאת את תרבות הצייד האירופאית לזכותם יאמר שגם שם הם מצליחים להפתיע בטעם הטוב שלהם בהעמדת המיצגים וברעיונות המקוריים

  5. חייבת להגיע לשם עם איזה צאצא

התגובות נעולות.

סגירת תפריט