Nabazmob. לא רק מוארים, גם מנגנים
Nabaz'mob. לא רק מוארים, גם מנגנים

הרנטרה, החזרה לשגרה, מתאפיינת בפריז בהרבה אירועים שוברי שיגרה. מאחורינו הלילה הלבן שהיה ברובו אמנות גרועה למדי, אבל אירוע רחובי כיפי ומשוחרר, וכן שבוע האופנה שהציף, כהרגלו, את רו סנט הונורה באנשים שיודעים לשאת היטב על גופיהם השמורים יופי של שילובים של שחור עם אפור מלאנז'. אבל כל העיר בסוג של חגיגה מתמשכת שבבסיסה אנחה פריזאית סמויה: נו, אם אין ברירה אלא לחזור לעבוד, לפחות נתבל את הנזיד הזה של חיי היום יום בזר התבלינים החיוני של אמנות, תרבות, עיצוב, אוכל, שוקולד ואלכוהול. אה, וננצל את העובדה שעוד לא חורף, ושבינתיים, טפו טפו טפו, הסתיו עדיין מתחפש לשלהי קיץ פה ושם, ונחרוש את הרחובות לפני שנעשה ממש קר.

ולהלן כמה אירועים להתלבט ביניהם:

יין

Fête des Vendanges de Montmartre 2009: הכרם העתיק שנמצא במונמרטר הוא סיבה טובה לחגוג את עונת הבציר, כאילו היינו עדיין מחוללים בין הכרמים ודורכים ענבים בגת בשביל השלמת הכנסה. יין זול ורחובות מונמרטר מספיקים בשביל להוציא לאור את החקלאית הפנימית שבי, שזוכרת על ידיה המיובלות מתי זורעים, בוצרים, מתי כורמים, ומתי חונטים (אין קשר בין חניטה לענבים. אני יודעת, אבל התאנים נהדרות עכשיו לפני שייעלמו וזאת מילה נחמדה להזכיר).

7-11 לאוקטובר, מונמרטר. אל תשתו ותנהגו.

אמנות, מוזיקה, עיצוב, הגנבה

השפנים המנגנים במוזיאון לעיצוב ולאמנויות: במוזיאון העיצוב והאמנויות הצמוד ללובר, שהוא מומלץ כשלעצמו, מוצגת בימים אלה גם התערוכה המדוברת של מעצבת האופנה מדלן ויונה, אבל גם תערוכת צעצועים מנגנים, שהיא קטנה ומעניינת: לא רק אוסף של כל הפישר פרייסים שעכשיו מתברר שחבל שזרקנו, אלא גם מכונות קטנות, א-לה קאלדר* שמנגנות יפה נורא ונמצאות בקשר האחת עם השניה. והדובדבן בקצפת: סימפוניית השפנים האלקטרוניים, 23 דקות של מוזיקה קלאסית ואורות תואמים, הנובעים מתוך השפנים המתוקים האלה, שכיכבו פעם בקולט, וראיתי אחד מהם גם מוצע למכירה באחת מחנויות המעצבים בגן החשמל. זה מקסים ומדיטטיבי לגמרי.

קלאסיקה

ובמעבר חד: רנואר במאה העשרים, רטרוספקטיבה של רנואר בגראנד פאלה. רנואר, פריז, תחילת חורף, שאנז אליזה. צירוף שהוא תמיד נעים.

מוזיקה, מחול, תרבות

פסטיבל הסתיו בפריז, הוא חלק מאותם פסטיבלים שאורזים אירועי תרבות, מחול ומוזיקה בעיקר, בחוברת אחת מהודרת. חברתי ז'אן אומרת שהשנה האירועים נשמעים טוב מאוד, ובעיקר (וזאת הודעה לתושבי המקום) אם עושים מנוי, ההופעות עולות משהו כמו 11 יורו לאחת.

פיקסיז, 16 באוקטובר. למי שעוד לא הבחין.

עיצוב, שופינג, וינטג'

Les Puces du Design, יריד שנאצר בקפידה לרהיטי וינטג', חוגג את שנתו העשירית. 8-11 לאוקטובר, 10:00-19:00.

Quai de la Loire, Bassin de la Villette, Metro: Jaurès

על קנאל סן מרטן, ליד MK2, הרב-חן המקומי.

שוקולד

סלון השוקולד, 14-18 באוקטובר, 10:00-19:00, 12 יורו למבוגר וחצי מזה לילד. ואם אתם צריכים עוד פרטים, כנראה שאתם לא מספיק מכורים לשוקולד בשביל למצוא את עצמכם שם.

שתפו

לפוסט הזה יש 8 תגובות

 1. התערוכה של רנואר היא תירוץ מספיק טוב כדי לבקר את הפקיסטני עם הערמונים הרותחים בפינת הגראן-פאלה.
  נחכה שהחורף יעמיק קצת.

 2. למי שאוהב אופנה, התערוכה של מדלן ויונה היא באמת יוצאת מן הכלל. זו חתיכת היסטוריה.

  ושוק הפשפשים של המעצבים (בסוף הרשימה שלך) הוא אירוע כיפי-אסתטי, אבל מטעה: כי המחירים בשמיים. אם כי לפני שנתיים מכרה קבוצת המעצבים של 5.5 כלים מעוצבים ביורו בודד, כאקט מחאה על הזמנה שבוטלה והשאירה אותם עם מלאי אדיר (המזמינים שילמו אבל דרשו בתמורה להשמיד את כל כלי הפלסטיק היפים והמקוריים). אם מתקיימות עוד מחאות עיצוביות כאלה השנה, שווה לרוץ.
  וכמעט בכל רובע או פארק יש בסוף שבוע זה או אחר פסיטבל כלשהו, שווה לכן לעקוב אחר המודעות בפינת הרחוב.

 3. עלי השאירה החוויה של הלילה הלבן מעט יותר רשמים:
  ראשית, כמויות אדירות של אנשים המטיילים ברחובות עד השעות הקטנות – מכל הגילאים, כולל תינוקות שנסחבו ע"י הוריהם.
  שנית, תורים ענקיים של צרפתים הממתינים לראות יצירות מוזרות – לדוגמא: ברובע החמישי הוצג פסל מודרני כלשהו בתוך בניין עתיק; סביב לבניין נוצר תור ענק רק כדי לראות את שבב ה"אמנות" דנן. או: תור עצום (300 מטר) לכניסה לגני לוקסמבורג ע"מ לצפות בכדור דיסקו ענק התלוי על מנוף (הסתפקנו בצפיה בו מחדר המלון).
  שלישית, חלק מהארועים היו תעלולי פרסומת – כמו קידום של LED-TV ע"י סמסונג; להמונים חולקו מדבקות זוהרות שנראו בכל פריז.
  רביעית, ברובע הששי הוצגו יצירות ישראליות במספר סדנאות תחת הכותרת 100% תל אביב.
  חמישית, והכי לטובה: מספר מופעי ג'ז טובים (יענו בחינם; איך אומרים החבר'ה? conso obligatoire) ברחוב דה לומברדס – לאחד מהם אפילו הצלחנו להשתחל.

 4. כשאתה כותב על תור גדול סביב בניין עתיק ברובע החמישי, הייתכן שאתה מתכוון לבניין המרהיב שזה עתה חודש של -college des bernardines?

  אם כן, נכנסנו למרות התור הארוך ובגלל שהתרוצצו עליו כתובות "ירושלים" בשלל שפות. את הפסל לא מצאנו בפנים. לעומת זאת, הועלה שם מחזה משונה על ירושלים, בצרפתית ובערבית, כולל שלל פסוקי תהילים. לא רק אנחנו חמקנו החוצה שפופים.

 5. דווקא התכוונתי לבית הספר העתיק לרפואה ברחוב הקצביה (15 rue de la bucherie), שם הוצג פסל מרהיב.
  מי שמרגיש שחייו התרבותיים אינם חיים ללא צפיה בפלא האמנותי, התמונה נמצאת בכתובת הבאה:
  http://www.nuitblanche2009.com/quartier-latin.html#1
  מהרו פן תפספסו.

 6. לא יאומן.
  עוד צעד בדרך להפיכת צרפת לרפובליקה המוסלמית הראשונה באירופה.
  50 מוסלמים מתפרצים לחנות CARREFOUR בפריס, אוספים מהמדפים את כל המוצרים שיובאו מישראל, משמידים אותם וקוראים לחרם.
  המשטרה הצרפתית אינה מתערבת, הנהלת הסופרמרקט אינה מתערבת, שאר הקונים אינם מתערבים. האם זה עתיד צרפת ואירופה?

  רק להביט בסרטון ולהזדעזע.
  http://fun.mivzakon.co.il/flash/video/4097/בסופרמרקט_בפריס.html

 7. אני לא יודעת אם זה מנוע תגובות אוטומטי שמטקבק על התאסלמות צרפת. רק לשם הדיוק, האירועים המדוברים התרחשו במרץ-אפריל.

התגובות נעולות.

סגירת תפריט