ממקום מושבה אשר בבואנוס איירס, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ספרותית שריכוז הסופרים הגבוה ביותר בעולם נמצא דווקא בשכונה קטנה בדרום-מרכז העיר תל אביב, בשלושה רחובות קצרים, אוליפנט, וילסון וכורש המלך (להלן: שכונת אוכ"מ). שם, כך לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ספרותית (להלן: למס"ס), יש בדיוק סופר ורבע על כל שבעה תושבים. כדי לקבוע מי סופר ומי לא, משתמשת הלמס"ס בהגדרה מעט צרה, "מי שפרסם לפחות שני ספרים בהוצאה מוכרת". כך שבהחלט ייתכן – אם מביאים בחשבון סופרים שפרסמו בינתיים רק ספר אחד או את אלה שכותבים למגירה הציבורית (בפייסבוק) או כאלה שמפרסמים בהוצאות עצמיות – שהסטטיסטיקה בכלל מוטה כלפי מטה. בכל יום נכתבות בשכונת אוכ"מ – כך לפי הלמס"ס – לפחות ח"י אלף מילים!

כמו לרוב הסופרים בעולם, גם לאלה המתגוררים בשכונת אוכ"מ יש דירות קטנות למדי – ובהן ספרים הרבה. (וכבר נתגלה במחקרים אחרים שספרים שנמצאים בריכוז גבוה בשטח קטן מתרבים מעצמם, אבל זה כבר עניין אחר שאין לי כאן מקום להרחיב בו.) כך שמפעם לפעם מוציאים הסופרים של אוכ"מ את הספרים העודפים שלהם לספסלי הרחוב שיש בשכונה (בדיוק שלושה במספר) ועורמים אותם זה על גבי זה למגדלים של ידע וחוכמה ודמיון, שייקח אותם כבר השד. וכבר אירעו מקרים שסופרים המתגוררים באוכ"מ מצאו על הספסלים ספרים שכתבו הם עצמם, וביניהם אפילו ספרים עם הקדשות שהקדישו לסופרים אחרים שמתגוררים בשכונה, ומיד רצו בחזרה לספרייתם בביתם ושלפו מהמדף ספר מאת השכן הבוגדני והשליכוהו הרחובה גם כן, ספר תחת ספר. אגב, בשנים האחרונות חל שיפור דרמטי בתדירות פינוי הזבל בשכונת אוכ"מ, כך שלמעט בחגים ובסופי שבוע, כל מגדלי הספרים המרהיבים האלה מפונים משם מדי בוקר.

– אלכס אפשטיין הוא סופר, ספרו האחרון הוא "מכמונת געגועים לפניך". לפי הלמס"ס, בסיפורו הקצר ביותר רק ארבע מילים, "לידיעתכם: חלק מהתפילות מוקלטות". נולד וגדל במערכת השמש. 

*

לכל הפוסטים ב"תו אזורי", פרויקט חג המולד 2018 ~

שתפו
סגירת תפריט