la pied d'eiffel
la pied d'eiffel

אני מת על האייפל. אוסף הקורות והמסמרים הענק הזה, שהוקם פשוט כי אפשר, הוא אחד האתרים האהובים עלי בעיר. האייפל, שציין ב-מאי 120 שנות עמידה גאה, סובל מגורל דומה לאחרים שתמיד נמצאים שם בשבילנו באופן מובן מאליו: בקרב טיילנים וותיקים וחדשים כאחד, הוא נתפס כאתר מעט טרחני, שחוק ומיותר. ממש השבוע גיליתי, למשל, שחברים טובים שלנו שגרים בעיר עוד מתקופת שיראק מעולם לא טיפסו עליו.

אבל אנחנו לא כאלה. המחשבה לגור ליד המגדל שימחה אותי כל-כך עד שכמעט הפקרתי מאות יורואים במזומן אצל נוכלת מקומית רק בגלל שהבטיחה לנו דירה עם אייפל מהחלון. גם עכשיו, מראה האייפל המפציע לפתע בין גגות הבניינים הוא קסום בעיני. משמח לגלות, שהמגדל הפיל בקסמיו גם את הדור הצעיר ששמח להצטרף לביקור במגדל כמעט בכל פעם שיש הזדמנות.

אלא שעד היום, הביקור באייפל היה חוויה מתישה אפילו לאוהביו. התורים בכניסה איומים: קר שם לאללה גם בימים שלא נורא קר, עשרות תגרני האייפל מעכירים את האווירה וכבר אמרתי משהו על התורים? מדובר בממוצע בהמתנה של שעה וחצי-שעתיים עד לרגע ההגעה לקופות. משם צפויה לכם עוד לפחות חצי שעה עד שתהיו באמת למעלה במרפסת הפתוחה של הקומה ה-3. בירידה צפוי פקק דומה. בעיקר אחרי-הצהריים ובערב – זה יכול להגיע לכמעט שעה. ועדיין, אהבנו אותו ושבנו אליו.

jan2009 (617)

ועכשיו הסקופ: האייפל חוגג כאמור יום הולדת עגול ולכן עד סוף 2009 מדי לילה ב-8, 9, 10 ו-11 מתקיים על גבו מופע אורות בן 17 דקות (ב-5 הדקות הראשונות הוא מנצנץ כהרגלו מדי שעה ואז מתחילות 21 הדקות של המופע. סרט קצר תמצאו כאן). המופע נעשה לכיוון הטרוקדרו כך שאפשר לשבת על גדת הסן מעבר לגשר ולהנות באופן ילדותי משהו מ-400 האורות המתחלפים והנוצצים. אבל זה עדיין לא הסקופ.

רציתי לקחת את הילדות לראות את מופע האורות, כדי לבדוק את מועדי המופעים נכנסתי לאתר הצנוע אך היעיל של מגדל אייפל ושם באחד העמודים הפנימיים מצאתי אוצר. הנהלת האייפל מריצה בימים אלה פיילוט חרישי במסגרתו אפשר להזמין כרטיסים און-ליין לאייפל. כרגע ניתן להזמין כרטיסים שבוע מראש בלבד ורק עד לקומה השנייה (ניתן לרכוש באייפל עצמו בקומה השנייה כרטיס המשך לקומה השלישית, הגבוהה ביותר. יש שם תור קצר אבל לא מזכיר בכלום את מה שמצפה לכם למטה). לאחר ההזמנה, מדפיסים את הכרטיס ובשעה היעודה מגיעים לשער המיוחד לקבוצות וכרטיסים מוזמנים. תוך 5 דקות כבר היינו במעלית בדרך למעלה. יעיל למופת וכמעט מנקר עיניים.

אנשי האייפל מצהירים באתר שהפיילוט יימשך עד ה-22 לנובמבר 2009, שאלתי את צוות המגדל והם לא ידעו להשיב אם הפיילוט ימשך ובאיזה מתכונת, אבל נכון להיום ניתן להזמין כרטיסים ללא בעיה למרות שמועד סיום הניסוי חלף לו. אמשיך לעקוב ולעדכן. בקיצור, הנה הלינק להזמנות המוקדמות, נסו בעצמכם.

לקט המלצות אייפל אישיות לחלוטין:

– בקומה השנייה של המגדל נמצאת מסעדת ז'ול וורן שכנראה מגישה אוכל לא רע בכלל (מהמלצות. לא ניסינו) אך כצפוי יקרה מאוד. אם מישהו היה וניסה, שיגיב.

– אם יש לכם זמן ואתם מגיעים עם ילדים, דרך כייפית במיוחד להגיע לאייפל היא באמצעות הבאטובוס. קו הסירות שנע לאורך הסן ועוצר במיקומים אסטרטגיים. בניגוד להפלגות התיירותיות המפורסמות יותר (באטו מוש או באטו פריזיאן), הסירה-בוס האי זולה יחסית (12 יורו למבוגר, 6 לילד, הנחה למחזיקי נוויגו) וברכישת כרטיס אפשר לעלות ולרדת ממנה איפה שרוצים וכמה שרוצים. מעט מנג'ס ליום שלם אבל כדאי לקחת אותה מההוטל דה ויל ועד לאייפל ל-20 דקות של הפלגה נעימה ויפה.

– הקרוסלה שנמצאת למרגלות האייפל מוצלחת מאוד, זאת שנמצאת מהעבר השני של הנהר לכיוון הטרוקדרו אפילו עוד יותר מוצלחת, אחת השוות בפריז ואתר צילומים מעולה.

– אם נגזר עליכם לחכות בתור האימתני, השאירו שם אדם אחד בלבד וטלפון סלולרי. המתנה משפחתית היא מתכון להתבאסות קולקטיבית. גם אוסף הרוכלים שמפתה את הילדים לא מקל על ההמתנה. אגב, התור לכניסה שמובילה למדרגות קצר יותר. בריא יותר. מעייף יותר.

– אם כבר החלטתם לקנות משהו – ההתמקחות יעילה מאוד. מפאת הפדיחה לא אספר מה רכשנו וכמה, אבל רק שהמחיר הסופי היה זול ב-70% מהדרישה המקורית.

ועוד כמה ענייני אייפל פרוזאים יותר:

– המגדל פתוח מדי יום מ-09:30 ועד 23:45. בקיץ (13 ביוני עד 31 לאוגסט) פתוח מ-09:00 ועד 00:45.

– הכניסה בתשלום מגיל 4. ומחירה: במעלית לקומה ה-2: 4 יורו לילדים, 6.4 לבני 11-24, ו-8 יורו למבוגרים. אם תרצו להגיע לקומה השלישית העליונה, תשלמו 7.5 יורו לילדים ו-13 יורו למבוגרים. ילדים מטפסים ברגל (לקומה ה-2) ישלמו 3 יורו, ההורים ישלמו 4.5 יורו.

– כאן תוכלו לקרוא את כל מה שכתוב עליו בפריזאית

לא רחוק משם:

אפשר לצאת לסיבוב קניות בפאסי

ללכת לראות את מוזיאון קיי ברנלי

או לעשות סיור על סגווי שיוצא ממש מהאייפל (צריך להזמין מראש)

(מושיק)

שתפו

לפוסט הזה יש 4 תגובות

  1. ושוב, לא יכולה שלא להתיחס לאיפשור שלך לאורחים! שאפו.
    ותודה על ההמלצות.

  2. ל-dshk,
    כנרת באמת גמישה להפליא. אפילו כשזה נוגע לבעלה. למרות שכידוע וכמובן גם אורחים אחרים מוזמנים.

התגובות נעולות.

סגירת תפריט